Uyku [L1]

Leave a comment
L1

[ L1 ]. Uyku / Sleep ||  Ezgi Yılmaz.

Hareketin bilinç dışı durumunun merak edilmesiyle birlikte, karakterin bir uyku durumunda çevresine nasıl tepkiler verdiği düşünülmüştür. İlk olarak gece vakitleri içerisinde karakterin uyku ve uyanıklık durumlarındaki hareketleri ile oda arkadaşı tarafından yapılabilecek eylemler senaryoya dökülmüştür. Sonrasında ise daha küçük bir alana odaklanılarak, sadece yatak içerisindeki duruşlar uzun pozlama ve süperpoze teknikler ile görselleştirilmiştir. Elde edilen farklı duruşlara dair veriler, başlangıçtaki senaryo gereğince, odanın mikro ölçekteki çekimlerinden oluşturulan [plan – kolaj]’ına yerleştirilmiştir. Son ürün olarak yapılan videoda, bu plan düzleminde karakter ve çevresindeki tüm değişimler (su içmeye kalkmak, ışığın yanması, havanın aydınlanması, odadaki ayak sesleri vb.) ile karakterin o anda verdiği tepkiler iki boyutlu olarak işlenmiştir.

As soon as considering about paraconscious situation of the motion, the reactions of a character around in sleeping mode were thought. Initially, the movements of the main character in sleeping and wakefulness modes through the night, and the possible actions of the roommate at the same time were scripted. Then, the research was focused on more detailed area, the character’s poses in a bed were visualized with long exposure and superimposition techniques of photography. The outputs of these experiments were placed on [plan – collage] that was created from micro shots of the room accordingly the initial scenario. In the video as a final material, alterations ( waking up for drinking water, turning on the light, sunrise, steps in the room etc. ) of the character and her surroundings in this plan, and all reactions of the person at that moment were processed two dimensionally. 

[ L1 ] Poster

Hockney-Uyku-L1

“ [Plan – kolaj] videosunda, havanın aydınlandığı sahneden bir görünüm. [An appearance of sunrise scene form [Plan – collage] video.]”

UzunPozlama1-Uyku-L1

“Odadaki iki karakterin gece içerisindeki durumlarına dair uzun pozlamalar. [Long exposure shots for the situations of two person at night.]”

movevment paranormal activity-Uyku-L1

“Farklı hareket durumlarını çakıştırabilmek için bedenin bölümlere ayrılıp işlendiği gif. [A gif that was made with divided parts of the body to superpose different positions.]”

Superpoze-Uyku-L1

“[Plan-kolaj] videosunda ses tepkilerine karşı yataktaki durum değişimleri için kullanılan hareketlerden oluşuturulan süperpoze imaj. [Superposed image from different positions of the body that were used for reactions to the alterations of the room in [plan – collage] video.]”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s