Frances Ha [L1]

1 comment
L1

[ L1 ]. Frances Ha  ||  Alpcan Hastürk, Buse Ceren Ekici

Hareket barındıran bir durum için 2012 yapımı Frances Ha filmindeki ana karakterin cadde boyunca koştuğu sahne ortaya atılıp, bu sahne hareketin kendisi ve çevresinin izini sürebilmek adına kullanılmıştır. Karakterin koşarken önünden geçtiği dükkanların numaları vasıtasıyla, Google Earth üzerinden sahnenin çekildiği cadde bulunmuş, sonrasında ise elde edilen sokak imajları ile film seti ortografik olarak ortaya çıkarılmıştır. Aslında bir kadraj çerçevesinde izleyice aktarılan hareketin sınırları, bu lineer diagram vasıtasıyla bir bütün olarak karşımıza çıkmış ve bu sayede karakterin mekan/cadde içerisindeki ölçeği de belli olmuştur. Bu imajın yanında karakterin zamansal hareket çeşitliliği de yine başka bir diyagram serisi ile görselleştirilmiştir. Kullanılan koşma sahnesine ait video After Effects ile işlenerek, tek bir pozisyonun farklı fazları incelenmiştir.

Main character of the Frances Ha – made in 2012 and the character’s dancing scene in a street is discussed, and this scene were used to trace the movement itself and surroundings of it. By researching of the address numbers of the shops that are shown in scenes when the character runs, the main street of filming was found via Google Earth, and then the street images were used to reveal film set as orthographic diagram. Essentially, borders of the motion that are forwarded to the audience via a quadrage were generated as a whole through this linear diagram, and the scale of the character in the space / street were understood. Beside this, variety of character’s motions through time was visualized with another diagram series. With the processing of dancing scene of Frances Ha with Adobe After Effects, different phases of a one position of the body could be observed easily.

[ L1 ] poster

İnceUzun-FrancesHa-L1

“Google Earth üzerinden bulunan ve lineer olarak üretilen sahneye, karakterin hareketlerinin de eklenmesiyle oluşturulan diyagram. [The diagram consists of the orthographic collage of Google Earth street images and the motions of the character through the timeline.]”

gif1

“Karakterin kolajdaki tüm hareketleri üzerinden yeniden üretilen gif. [A gif about all movements of the main character in the street.]”

gif2

“Sahnenin çekildiği tüm alanı ve zamansal olarak karakterin değişimini gösteren diyagram. [The diagram about the all film set of dancing scene and the variations of the character through time.]”

Advertisements

One thought on “Frances Ha [L1]”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s