Tavuk [L1]

Leave a comment
L1

[ L1 ]. Tavuk / Chicken  ||  Tolga Aydoğdu, Yusuf Durmuşoğlu

Tavuğun endüstriyelleştirilmesinden bu yana, tavuk türünün nasıl bir evrime zorlandığı incelenmiş ve çeşitli makalelerden bilgiler toplanmıştır. Elde edilen bilgile doğrultusunda tavuğun hangi işlevlerde kullanıldığı, ömür süresi, hastalıklar gibi bilgiler analiz edilmiştir. Ardından psikoloji ve kümes özellikleri gibi mekânsal veriler; vücut boyutları ve yürüyüş analizleri gibi fiziksel veriler elde edilmiştir. Tüm bu bilgiler karşılaştırma yöntemleriyle infografik dilde anlatılmaya çalışılmış, onlarca yıllık evrim süreci tek bir görsele konsantre edilmiştir. Tavuk türünün genel olarak yaşadığı mekan içerisindeki hareket imkanlarını anlatan görseller üretilmiş ve buna ek olarak yürüyüş analizi “gait analysis” yönteminden yararlanarak bir gif oluşturulmuştur.

Since the chicken’s industrialization, how the productive activity of chicken specie have been forced to evolved was examined and information was collected from a variety of papers. Datas were analyzed such as chicken specie’s usage forms in industrial world, lifetime duration change and diseases that can affect the specie. Then spatial data, such as psychology and set properties; physical parameters such as body size and gait analysis were obtained. All of this information were described in infographic so as to concentrate tens of years of into a single image. Chicken’s today movement capacity described visually within the space where generally manufactured, and additionally, “gait analysis” method was used to create a gif.

[ L1 ] Poster

“Tüm verilen kullanıldığı inforafik diyagram tavuğun yıllar içindeki kendisinin ve çevresinin değişimini göstermektedir.”

“İnfografik diyagram: Tavuk türünün üretim kapasitesi ve çevresel koşullarının değişimi. [Infographic diagram about the change of productive activity of chicken and environmental space.]”

“Gait analysis yöntemi ile yapılan gif."

“Gait analysis yöntemiyle üretilen .gif. [A .gif produced by Gait Analysis method.]”

“Gait analysis yöntemi ile yapılan gif ve sonrasında çıkarılan, tavuğun sabit ve hareketli noktaları (1)."

“Analiz sonrası, tavuğun sabit ve hareketli eklemlerinin noktlarla ifadesi (1). [After analysis, the point expression of the chicken’s fixed and moveable diarthroses.]”

“Gait analysis yöntemi ile yapılan gif ve sonrasında çıkarılan, tavuğun sabit ve hareketli noktaları (2)."

“Analiz sonrası, tavuğun sabit ve hareketli eklemlerinin noktlarla ifadesi (2). [After analysis, the point expression of the chicken’s fixed and moveable diarthroses.]”

Kümes1-Tavuk-L1

“Her noktanın bir tavuğu temsil ettiği diyagramda, tavukların sıkışık bir mekanda gidebildikleri maksimum alanlar gösterilmektedir.”

“Her noktanın bir tavuğu temsil ettiği diyagram sıkışık bir mekanda maksimum hareket kapasitesi görselleştirilmiştir. [Every colour point on diagram represents a chicken maximum movement capacity in a cramped space.]”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s