Otobüs [L1]

Leave a comment
L1

[ L1 ]. Otobüs / Bus  ||  Cansu Özay, Aleyna Tuncer

Diyalektik materyalizmin temeli sayılan, Heraklitos’un “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz” sözüyle yola çıkılmış, mekan imgesinin zaman içinde sürekli değişimine odaklanılmıştır. Kullanıcı, mekan içerisindeki deneyimleriyle mekanı bir devinime uğratır ve dinamik bir sürece sokar. Ekip, kullanıcının da aynı sürece dahil olduğunu vurgulamak için senaryosunu “monoton bir hafta” olarak belirlemiş, her gün aynı olayları yaşayan bir karakterin deneyimler doğrultusunda farklı imgeler edindiğini anlatmak istemiştir. Güzergah aynı olmasına rağmen karaktere otobüsün içi ve dışından etki eden durumlar, rotanın aynı ruh hali ile katedilemediğini göstermiştir. Bir otobüs yolculuğunda dolaylı olarak gerçekleşen olaylar zihni farklı noktalara sürüklediğinden, bu algı kayması otobüsün içerisindeki bir video kolaj ile tasvir edilmiştir.

Project, origins from the idea of the Heraclitus’ “No man ever steps in the same river twice…”, focuses on the continuous change of the spatial image in time. The user experience subjects the space into a periodic and dynamic motion. Team determines their scenario as a “monotonous week” in order to emphasize the involvement of the user experience in the space motion, with the idea of experiences of a person, who move spontaneously everyday despite obtaining different images. Although, the direction of the bus – that is used by the person everyday – has the same movement, the conditions of the exterior and interior space affects the experience which refers the experimental changes of user’s humor. The perception is depicted with the video collage technique due to the appearances that happens in mind indirectly.

[ L1 ] Poster

Otobüs - Diagram - L1

“Son ürün olan diagram, hergün seyredilen rotayı temsil eder ve üzerindeki 6 güne dair bilgiler, o günlerde kişinin rotayı farklı algılamasına sebep olan durumları göstermektedir. [The final product diagram represents the watch of every day for 6 days on the route, and the person’s trail shows the situation that led to different perceptions on this route]”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s